Spektakle

Spektakle

SPI-RA-LA – KRYSTIAN LUPA – POP UP TEATR

Projekt  SPI->RA->LA to instalacją na pograniczu spektaklu i performansu. Rodzajem labiryntu, po którym widz (zwiedzający, obserwator) podróżował jak po muzeum, przyglądając się różnym wariantom tej samej opowieści. Punktem wyjścia jest historia pary, kobiety i mężczyzny, którzy zaczynają nagle tracić łączność ze światem zewnętrznym.

SPI->RA->LA to zarazem laboratorium ich związku, jak i eksperyment na umykającą realność spektaklu. Czy przestrzeń społeczna – tak zwana „jawa” albo tak zwana „przestrzeń życia” – jest jeszcze czymś rzeczywistym, czy tylko mozolnie wypracowaną i wyuczoną ułudą wspólnoty? Jaki będzie nowy genotyp relacji? Kim jesteśmy w toczącym się nieustannie medialnym strumieniu narracji?

Instalacja to również przestrzenią na intymne wyznanie własnej bezradności wobec świata i miałkości tego, co artysta może dzisiaj dokonać, kiedy rzeczywistość zdaje się unieważniać każdą wypowiedź artystyczną i strącać ją w niebyt.

Idea i realizacja: Krystian Lupa / Iga Gańczarczyk / Piotr Skiba

 

Projekt SPI>RA>LA był prezentowany w ramach TEATR POP-UP, gdzie znikający teatr zlokalizowany w specjalnie skonstruowanym sferycznym namiocie pełnił rolę chwilowej, efemerycznej instytucji, która stanowiła propozycję alternatywnej formuły teatru publicznego. Przez miesiąc na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbywały się pokazy siedmiu różnych spektakli, w tym aż cztery premiery. Do tworzenia POP-UP zostali zaproszeni między innymi tacy artyści, jak Krystian Lupa, Michał Borczuch, Iga Gańczarczyk, Marcin Masecki oraz chorwacki reżyser Oliver Frljić.

Produkcja i organizacja: Agencja Artystyczna GAP, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie