Spektakle

Spektakle

SŁOWNIK PTASZKÓW POLSKICH

Punktem wyjścia do najnowszych obserwacji mutującej polszczyzny, która sprawia, że Polacy nie wiedzą co do siebie mówią, stało się dla Krzysztofa Materny opowiadanie Jakuba Morawskiego, nagrodzone na konkursie satyrycznego miesięcznika „Chimery”. To spektakl o klanach językowych w czasach, gdy całe grupy społeczne porozumiewają się językami zrozumiałymi wyłącznie dla siebie, a niezrozumiałymi dla innych, co uniemożliwia komunikację w „życiu plemiennym”. Języki złożone z tych samych niby wyrazów wydają się coraz bardziej ze sobą kłócić i rozmijać, jakby już dały sobie spokój z możliwością porozumienia.

„Słownik Ptaszków Polskich” właśnie o tym mówił. O tym, jak skłócona wielojęzyczność nie zbiega się w żadną komunikację, a rozmowy między postaciami powodują coraz większą przestrzeń rozmijania się. Premiera spektaklu odbyła się 8 maja 2016 roku w Warszawie.

W spektaklu wystąpili: Agnieszka Suchora, Olga Bołądź, Dorota Rabczewska – Doda, Robert Rozmus, Dominik Bąk, Janusz Chabior, Iwona Bielska.

Reżyseria: Krzysztof Materna.