Spektakle

Spektakle

DZIADY CZ. II – PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN”

W ramach projektu pn. „Dziady” pianista jazzowy i kompozytor Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ zaprosił do współpracy międzynarodowy skład wielkich osobowości muzycznej elektroniki. Wraz ze swym High Definition Quartet spotkał się na scenie z Williamem Basinskim, Christianem Fenneszem, Krzysztofem Knittlem i Robertem Richem.

Projekt „Dziady” zakłada połączenie akustycznej muzyki improwizowanej i współczesnej muzyki elektronicznej. Na zaproszenie Piotra Orzechowskiego – jednego z najbardziej rozchwytywanych pianistów młodego pokolenia – wybitni twórcy szeroko pojętego ambientu: William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel i Robert Rich, wraz z zespołem jazzowym High Definition Quartet, podjęli się próby muzycznej interpretacji starosłowiańskiego obrzędu Dziadów, opisanego w II części ponadczasowego dramatu Adama Mickiewicza.

Fabuła tekstu źródłowego oddana jest w warstwie muzyki poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (improwizacja) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wcielił się jazzowy kwartet, a każdy z zaproszonych twórców w jedną ze zjaw. Projekt „Dziady” w ujęciu Orzechowskiego to nie tylko rozmowa dwóch światów, ale również próba oddania poprzez muzykę moralnego przekazu nauk głoszonych przez przybyszy z zaświatów.

Projekt zrealizowano jako wydarzenie muzyczne Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit 2016.

Agencja Artystyczna GAP i Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej były koproducentem wydarzenia.

Efektem projektu była również wydana w 2019 roku płyta CD.