Wystawy

Wystawy

POŻEGNANIE Z KRAKOWEM

Wystawa Ryszarda Horowitza „Pożegnanie z Krakowem” powstała na bazie wspomnień autora specjalnie na trzecią edycję Międzynarodowego Kongresu Ekonomicznego „Open Eyes Economy Summit” który odbył się 20-21 listopada 2018 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Jak wspomina sam autor:

 

„Kocham Kraków. Jest to miasto na zawsze kojarzące się z moją wczesną młodością. Spędziłem w nim pierwsze dwadzieścia lat życia. Okres najbardziej żywotny i impresyjny. Noszę w sobie atmosferę miasta, Piwnicę pod Baranami, grono przyjaciół plastyków, muzyków i ulubionych belfrów, wśród których wyrosłem. Zawsze szukam okazji, by odwiedzić Kraków pomimo tego, że dzieli nas ocean. Natychmiast po przyjeździe biegnę na Rynek, by sprawdzić, czy Wieża Mariacka jeszcze stoi, wysłuchuję hejnału i udaję się potem na bardziej refleksyjny spacer po starym Kazimierzu, gdzie się urodziłem.

Gdy zwrócono się do mnie z propozycją stworzenia serii zdjęć o Krakowie, zabrałem się do tego projektu z werwą. Zacząłem od wyszukiwania obiektów, które pobudziłyby moją wyobraźnię i w najlepszy sposób odzwierciedliły skojarzenia łączące mnie z miastem. Na szczęście, mimo upływu dziesiątek lat od czasu mojej emigracji, spora część miasta pozostała nienaruszona. Stanowi kapsułę czasu, dzięki której powracam w swojej podświadomości do beztroskich dawnych lat. Trudno jednak nie odczuwać na każdym kroku braku przyjaciół, z którymi wyrastałem.

Pomimo tego, że objechałem prawie całą kulę ziemską, Kraków zawsze zostanie w moim sercu jako najbardziej przyciągające i magiczne miejsce na świecie.”

 

Ryszard Horowitz