Organizacja wydarzeń

Organizacja wydarzeń

OPEN EYES ART FESTIVAL’23

Open Eyes Art Festival to cykl wydarzeń artystycznych, które podejmują tematykę poruszaną przez ruch Open Eyes Economy. Festiwal powstał w 2021 roku jako następstwo i naturalna ewolucja wcześniej organizowanego Open Eyes Festivalu. Organizatorami inicjatorami wszystkich wydarzeń są cztery krakowskie instytucje: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja Artystyczna GAP.

Podczas OEAF prezentujemy unikatowe koncerty, ciekawe wystawy, nietuzinkowe spektakle i merytoryczne spotkania z udziałem krakowskich artystów. Większość wydarzeń, stanowiąca część Festiwalu, przygotowywana jest specjalnie z myślą o danej edycji, a jego organizatorzy uczestniczą w produkcji niemal każdego przedsięwzięcia.

 

Open Eyes Art Festival oficjalnie rozpoczął się 7 listopada 2023 r. w poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika 15. Festiwal otworzony został wernisażem wystawy Open Art, której kolejna odsłona prezentowała najlepsze artystyczne projekty studenckie wyłonione w ramach konkursu Open Call. Ważną postacią tegorocznej edycji OEAF został Tadeusz Kantor – w Galerii – Pracownia Tadeusza Kantora oraz w Muzeum ASP zaprezentowane zostały jego rysunki z włoskiej kolekcji Stefanii Pigi. W Cricotece przedstawiony został również projekt „Cloakroom”, prezentację opierającą się na kuratorskim badaniu i poszukiwaniu inspiracji twórczością i postacią Tadeusza Kantora we współczesnych sztukach wizualnych.

W programie OEAF 2023 znalazły się również wystawy i konferencje. Wśród artystów, których twórczość była prezentowana w ramach festiwalu znaleźli się m.in Stelarc – australijski artysta współczesny, czy związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Andrzej Bednarczyk i Katarzyna Wójcicka. W program festiwalu wpisaliśmy również przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie wystawę Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL.

 

Open Eyes Art Festival był obecny również na Kongresie Open Eyes Economy Summit w dn. 21-22 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków gdzie został zaprezentowany najnowszy film dokumentalny Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, który został wyróżniony m.in. na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, a  przestrzenie Centrum Kongresowego wypełnione zostały sztuką performatywną Łukasza Błażejewskiego.

Ostatnią wystawą wieńczącą tegoroczny Open Eyes Art Festival były „Inspiracje Picassem”, gdzie zaprezentowane zostały prace Dariusza Vasiny i Marioli Wawrzusiak-Borcz.